Oświadczenie sprawcy kolizji można wydrukować i wozić ze sobą lub sporządzić na miejscu zdarzenia. Podpowiadamy kiedy warto je spisać i co powinno się w nim znaleźć.
Kolizja to nigdy nie jest nic przyjemnego. Nawet jeśli szczęśliwie uda nam się uniknąć obrażeń, pozostaje długa droga do uzyskania odszkodowania i naprawy pojazdu. Aby cała procedura przebiegła szybko, warto mieć przy sobie oświadczenie sprawcy kolizji, zwane inaczej wspólnym oświadczeniem o zdarzeniu drogowym.
Taki dokument można jednak sporządzić tylko wówczas, gdy wina jest bezsporna. Jeżeli uczestnik zdarzenia nie ma przy sobie prawa jazdy, dowodu rejestracyjnego lub potwierdzenia polisy OC i nie można danych odczytać z bazy CEPiK, mamy podejrzenia, że uczestnik zdarzenia jest pod wpływem alkoholu, uczestnik zdarzenia jest obcokrajowcem, pojazdy są poważnie uszkodzone albo żaden z uczestników nie przyznaje się do winy, warto wezwać policję.
Służby (policję i karetkę) musimy wezwać także wtedy, gdy w zdarzeniu są osoby ranne, zabite lub uskarżające się na ból. Jeśli jednak uczestnicy kolizji są cali i zdrowi, a wina jest bezsporna, można sporządzić oświadczenie sprawcy kolizji. Muszą się w nim znaleźć następujące dane:
- Nazwiska, numery PESEL, adresy zamieszkania i numery telefonów kierowców i właścicieli pojazdów oraz wszystkich uczestników kolizji. Dane takie można pozyskać z aplikacji mDokumenty.
- Dane pojazdów - numery rejestracyjne, VIN, marki, modele i typy. Informacje te można pozyskać z bazy danych CEPiK, do której dostęp mamy ze strony ufg.pl
- Dokładne dane polisy OC sprawcy numer polisy, nazwa ubezpieczyciela, data ważności. Informacje te również można pozyskać z bazy danych CEPiK, do której dostęp mamy ze strony ufg.pl
- Data i miejsce zdarzenia - adres, dodatkowe oznaczenie (na przykład skrzyżowanie Małej i Cichej), godzina i data. Jeśli adres jest trudny do ustalenia, można podać współrzędne GPS lub numer słupka pikietażowego drogi.
- Dokładny opis okoliczności zdarzenia, włącznie z wyszczególnieniem znaków pionowych i poziomych, do których nie dostosował się sprawca.
- Dokładny opis i szkic uszkodzeń pojazdu.
- Opis uszkodzeń przedmiotów, które uległy uszkodzeniu na skutek wypadku - na przykład kask, kurtka, elektronika. Warto podać też orientacyjną wartość.
- Relacje świadków. Trzeba zadbać o ich personalia, numery telefonów i adresy. Koniecznie muszą się także podpisać na oświadczeniu.
- Uczestnicy kolizji muszą się czytelnie podpisać na oświadczeniu.
Oświadczenie sprawcy kolizji można sporządzić własnoręcznie albo pobrać je ze strony Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.
Warto zapamiętać!